Sac Sıklıgının Ayarlanması

Saç ekiminde ekilecek alanda çıkan saçların sıklığı verici alandan alınan saç greft sayısı ile doğrudan ilişkilidir. Açık olan bölge ne kadar azsa ekim için o kadar az sayıda grefte ihtiyaç duyulur.
 
Saç dökülmesi sorunu yaşamayan bir insanda saç yoğunluğu cm2’de 70 – 100 saç teli kadardır. Bunun yarısı ve fazlasının dökülmesi durumunda fark edilecek bir açılma meydana gelir. O halde saçsız bir alana cm2’ye 50 tane saç teli ekimi bu alana saçlı bir görünüm kazandırmak için yeterlidir. Bu da cm2’ye 30-40 greftin ekimi anlamına gelir. Yoğun ekim (dense packing) yapılacaksa bu sayı artırılır (60 ila 70 gireft). Yoğun ekim için cm2’ye 65-88 saç teli gerekir.
 
Yoğun saç ekimi yapabilmek için verici sahada yeterli saç kökünün bulunması gerekir. Saç sıklığının ayarlanmasında saç teli kalınlığı, saçların düz veya kıvırcık oluşu da etkili olur. Saç teli dalgalı ise tatminkâr yoğunlukla bir görüntü için cm2’ye daha az ekim yeterli olabilir.

 
Sonuç olarak saç ekiminde başarının tanımı nedir sorusuna en net cevap, yapılan saç ekimini sonrasında alınan sonucun kişinin istediği saç sıklığı ve şekliyle birebir uyuşmasıdır. Buna göre hem uzmanın hem de kişinin arzusu örtüşmelidir.
İstenilen en iyi saç ekimi sıklığını başarılı bir operasyon ile elde edebilmek için kişiye özel durumların dikkate alınması ve operasyonda gereken titizliğin gösterilmesi gerekir.

Sac Sıklıgının Ayarlanması02