Kaş Estetiği01Kaşlar, bakışları ve yüz ifadesini direkt etkileyen, pozisyonu ve şekli itibarıyla mimik hareketlerinde baskın bir role sahip önemli bir yüz bölgesidir. Yüzü canlı, enerjik, mutlu gösterebilen kaşlar, yorgun ve üzgün, yaşlı bir yüz ifadesine neden olabilmektedir.

Yaşlanmaya birlikte gevşeyen kaş dokusu yer çekiminin etkisiyle sarkmakta, üst göz kapağı üzerine baskı yaparak göz çevresi estetiğini de bozabilmektedir.  Yüze daha yaşlı bir ifade hakim olmaktadır. Yüz felci, yüzdeki tümörler gibi hastalıklar da kaşlarda sarkmalara yol açabilmektedir. Genç ve orta yaş grubu hastalarda kaş kaldırma estetiği tek başına yeterli olabilirken, ilerleyen yaşlarda buna göz kapağı estetiği, alın ve şakak germe de eklenebilmektedir.

İdeal kaş nasıl olmalıdır?

İdeal kaş tanımında kaş ortası kalkıktır. Kaşın iç köşesi, burnun üst yan çizgisinde olmalıdır. Dış köşesi ise gözün dış köşesinin bittiği yerde olmalıdır. Gözün dış köşesi ile göz yuvarlağı arasındaki çizginin tam ortasının üstü kaşın en yüksek olduğu kısımdır.

Kaş estetiği, her yüz yapısına göre farklı modellemeler gerektirir. Kişiye özel kaş kaldırma planlaması yapılmaktadır. Örneğin enerji dolu bir yüz ifadesi için iç köşesi aşağıda, dış köşesine doğru hafif bir eğimle yükselen kaş planlaması yapılarak hayata geçirilir.

Kaş kaldırmada yöntem seçimi

Kaş kaldırma için tercih edilecek yöntemi, kaşın durumu, deformasyonun boyutu, nedeni ve hastanın yaşı belirler. Ameliyat yöntemi ile, askı yöntemi ile, botoks (botox) yöntemi ile kaş kaldırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kaş kaldırma ile birlikte yapılan estetik operasyonlar

Hastanın durumuna göre bazen sadece kaş estetiği yeterli olmakla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda göz kapağı, şakak germe, alın germe ve üst yüz estetiği kaş kaldırmayla birlikte kombine olarak yapılabilir.