Göğüs Estetiği Operasyonları Nelerdir?

Göğüs Estetiği01Göğüs dikleştirme operasyonları ile göğüsler dikleştirilerek kişinin zamanla, kilo alıp vererek veya hamilelikten sonra sarkan göğüslerini yeniden dik hale getirilebilir.
Göğüs küçültme operasyonları ile kişinin vücuduna uymayan göğüsleri veya göğüsleri arasındaki ortantısızlığın giderilerek vücuduna uygun şekilde küçültmesi sağlanır.
Göğüs büyütme operasyonları ile kişinin vücuduna göre küçük kalan veya göğüsleri arasındaki ortantısızlığı gidermek amacıyla meme protezleri sayesinde kişinin vücuduna uyacak göğüs büyütme operasyonu yapılabilir.
Göğüs asimetrisi operasyonları ile göğüsler arasındaki boyut ve şekil bozuklukları düzeltilir bu operasyona göğüs asimetrisi denir.
Bunların dışında göğüs uçlarına yönelik bazı göğüs estetiği ameliyatları, meme kanseri sonrasında alınan bir göğüsün yeniden yapılması gibi göğüs estetiği operasyonları, hatta erkeklerde hiç hoş durmayan göğüslerde aşırı büyüme sağladıkları için küçültme jinekomasti operasyonu yapılabilir.

Jinekomasti

 jinekomastiErkek memesi ile kadın memesi arasında yapısal olarak herhangi bir fark bulunmamaktadır. İkisi arasındaki tek ve en belirgin fark ergenlik döneminden sonra kadınlık hormonlarının olmaması ve erkeklik hormonlarının baskısı nedeni ile erkek memesinin küçük kalmasıdır. Ancak bazı durumlarda erkek memesi büyür ve bu hastalık jinekomasti olarak adlandırılır. Bu durum, estetik olarak kötü görünmesi yanında psikolojik sorunlara da yol açabilir. Karaciğer hastalıkları gibi sistemik hastalıklar, ilaç kullanımları jinekomastiye yol açan bazı nedenlerdir. Ancak yinede bu hastaların büyük çoğunluğunda neden saptamak mümkün olmamaktadır. Jinekomasti ancak ve ancak cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Cerrahi yöntem seçeneği hastalığın ağırlığına göre tesbit edilir. Sadece yağ dokusunda artış sözkonusu ise liposuction (vakumla yağ aspirasyonu) ile, aynı zamanda meme dokusunda da artış mevcut ise meme başı etrafından girilerek meme dokusu çıkartma yöntemiyle tedavi edilebilir.Sonuç olarak belirgin bir ize neden olmaz ve dikiş alınması gerekmez. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile hastane ortamında yapılır. Ortalama ameliyat süresi 1 saatdir. Aynı gün hastaneden taburcu olunur. Ameliyat sonrasında ortaya çıkacak minimal ağrılar ve hafif sızılar ağızdan alınacak ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. 3-4 gün sonra işe dönülebilir. 2 hafta sonra hafif spor aktivitelerine, 4 hafta sonra da ağır egzersizlere başlanabilir.

Meme Büyütme

 meme-buyutmeMeme büyütme operasyonları memeye dolgunluk vermek, şeklini düzeltmek, meme boyutu ve şekli orta derecede orantısız olduğunda, memeler arasındaki simetri bozukluklarını gidermek veya çeşitli kaza,yaralanma ve hastalık gibi çeşitli tıbbi zorunluluklar nedeniyle çıkarılan meme dokusunun eksikliğini tamamlamak amaçlı olarak uygulanabilir. Meme protezine duyulan ihtiyaç genellikle ailesel olarak meme dokusunun az olması ya da gebelik, emzirme veya kilo alıp verme nedeniyle gelişen meme hacminin azalması ya da meme düzeninin bozulması (Sarkma) durumları nedeniyle ortaya çıkar.

Meme Büyütme Öncesi ve Sonrası:

Bu ameliyat memelerinizindolgunluğunu arttırır ve duruşunu düzeltir, vücudunuzun genel görüntüsünü ile memelerinizin uyumunu sağlar, kendi görünümünüzle daha barışık hale gelmenize katkıda bulunur, beraberinde özgüveninizi arttırır. Çeşitli özellikte implantlar kullanılarak gerçekleştirilen meme büyütme cerrahisi, şiddetli sarkık memeleri düzeltmek için tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda memelerinizin hem dolgun hem de dik görünmesini istiyorsanız, meme büyütme operasyonunun, meme dikleştirme işlemi ile beraber yapılması gerekecektir.

Meme Büyütme Operasyonları Nasıl Yapılır?

Meme İmplant uygulamalarında temel amaç, ameliyat olan hastaların meme hacmini arttırıp daha büyük bir görünüme ulaşmaktır İmplantın yerleştirilme şekli ve pozisyonu ile ilgili olarak birkaç metod bulunmaktadır. Sizin anatominize ve meme büyütme operasyonunun amacına bağlı olarak hangi tekniğin seçileceği siz ve Plastik Cerrahınızın birlikte vereceğiniz bir karardır.

Her ameliyatın belli bir riski vardır. Ameliyat sonrasında meme bölgesinde ödem ve ağrı yakınmaları görülebilir. Ameliyata sonra kanama ve enfeksiyon diğer estetik operasyonlara göre nadir görülür. Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet ederler. Bu durum genellikle geçicidir. Ameliyat sonrası hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir Meme büyütme ameliyatı hormonel gelişimin tamamlandığı 18-21 yaş sınırından itibaren yapılabilir.Doğum sonrası emzirmeyi etkilediğine dair bilimsel bir olumsuz veri yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatınızın Sonunda Neler Beklemelisiniz?

Meme büyütme ameliyatınızdan sonraki birkaç gün hafif ağrı ve kendinizi de bir miktar yorgun hissedebilirsiniz. Yaklaşık bir hafta içerisinde toparlayıp kendinizi daha iyi hisseceksiniz.İşiniz çok yorucu bir iş değil ise birkaç gün içerisinde işinize dönmenizde bir sakınca olmaz.İyileşmenizin kolaylaşması amaçlı birkaç hafta boyunca kullanmanız için size özel medikal sütyen takmanız gereklidir. İmplantlar genellikle ameliyattan hemen sonra olduğunda yüksek görünecektir. Ameliyattan sonraki iki hafta içerisinde hemen hemen normal boyutuna ulaşacak, bir ay içerisinde de son şeklini alacaktır.

 

Meme Küçültme (breast reduction)

 memekucultme-ameliyatiMeme küçültme ameliyatı, hem estetik hemde rekonstrüktif bir ameliyattır. Büyüklüğüne bağlı olarak sarkık bir meme, sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Kullanılan sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Meme küçültme ameliyat sonrası, memelere doğal bir görünüm kazanır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır, hayat standartı yükselir. Memeler bir çok farklı nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan büyük memeler oluşabilir.

Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile de mevcut sorun daha da artar. Meme dokusunun artması ve buna bağlı büyük memeler hayatın her döneminde görülebilir. Meme küçültmede birçok teknik hastaya göre değerlendirilip en uygun olanı seçilir. Bu seçimde yaş grubu, meme yapısı, geçirilmiş bir cerrahi veya bebek doğurma olasılığı gibi etkenler rol alır. Meme küçültme sonrası emzirme ile ilgili cerrahiye bağlı sıkıntı yaşanması risk faktörleri içinde olmakla beraber cerrahi sırasında meme dokusunu koruyucu cerrahi uygulanması sebebi ile karşılaşılması zordur. Hastaların beklentisi ile uyumlu seçilen yöntemler başarı şansını her zaman yükseltir.

Ameliyata hazırlık
Meme küçültme ameliyatı, hastanede genel anestezi ile yapılması gereken bir ameliyattır. Bu yüzden Ameliyat öncesi gerekli kan ve akciğer filmine ilave olarak, mamografi yada meme ultrasonografi istenmektedir . Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar tartışılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı için genellikle kan verilmesi gerekmez Ameliyat sonrası hastanede 1-2 gün yatmanız gerekebilir.

Ameliyat sonrası
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle azdır. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Operasyon sonrasında genellikle dren yerleştirilir ve bu drenler 2. gün sargılar ile birlikte alınır. Memeler üzerine uygulanan sargı 2-3 gün açılarak sütyen uygulanır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastanede 1-3 gün kalınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir.

Oluşabilecek komplikasyonlar
Her operasyondan sonra görülebilen komplikasyonlar görülebilir, titiz yapılan ameliyatlar sonrasında bu komplikasyonlar azalmaktadır. Kanama: Nadir bir durumdur, ameliyatsırasında veya ameliyat sonrası dönemde görülebilir. Ameliyat sonrası, memelere konan dren hem kanama olup olmadığını takip etmek, hem de az da olsa kanın meme dokusu içinde toplanmasını önlemek içindir. Ameliyattan 7-10 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin ve benzer ağrı kesiciler) kullanılmamalıdır. Meme başı ve meme derisinin hissinde değişme: Bu bölgelerin duyarlılığında geçici olarak azalma ortaya çıkabilir.

İzler;(skar):
Her cerrahi operasyon iz bırakarak iyileşir, çoğu zaman izlerin niteliği önceden tayin edilemez. Bazı durumlarda izler fark edilmez iken, bazı hastalarda deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir, hatta bazı hastalarda cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir. Sonuçtan memnun olmama: Memenizin boyutları ve şeklinden memnun olmayabilirsiniz. Çok az da olsa böyle bir olasılık vardır. Ağrı: Meme küçültme ameliyatı sonrası boyun, sırt ve omuz ağrılarınız devam edebilir. İyileşme döneminden sonra fizik tedavi önerilir. Nadir durumlarda deri ve memenin derin dokularında ortaya çıkan nedbeler ağrıya sebep olabilir. Memede sertlik: Meme içindeki nedbe veya yağ nekrozuna bağlı sertlik nadir olarak görülebilir. Bu önceden tahmin edilemeyen bir durumdur.

Yara iyileşmesinde gecikme:
Nadir de olsa görülebilir. Meme derisinde veya meme başında bazı bölgelerin tamamen iyileşmesi daha fazla zaman alabilir. Sık pansuman gerekebilir. Sigara alışkanlığı olanlarda yara iyileşmesi problemlerine daha sık rastlanır. Asimetri: Kadınların çoğunda doğal olarak meme asimetrisi vardır. Meme ve meme başının şeklinde, büyüklüğünde ve simetrisinde farklar ameliyat sonrasında da devam edebilir.

Meme hastalıkları:
Meme küçültme ameliyatına bağlı olmaksızın, kişinin hayatının herhangi birdöneminde meme hastalığı veya meme kanseri ortaya çıkabilir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır.

Emzirme:
Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir, ancak genellikle bu önceden tayini zor bir durum olabilir. Eğer çocuk sahibi olmak ve emzirmek istiyor iseniz, meme küçültme ameliyatı olamadan önce bu durumu cerrahınız ile tartışmalısınız.