sac dokulmesinde

Genetik temelli saç dökülmelerinin asıl nedeninin, erkeklik hormonu olan testosteronunu dihidrotestosterona dönüştüren 5-Alfa Redüktaz enzimi olduğu düşünülüyor. Dihidrotestosteron (DHT), etkisini saç kökleri üzerindeki androjen reseptörlerine bağlanarak gösterir. DHT saç köklerinin yaşam döngülerinin kısalmasına neden olur. Her döngü tekrarında saç biraz daha zayıflar, süreç tekrarlandıkça kafa derisi görünür olur.
Saç dökülmesine neden olan hormon ve enzimler herkeste bulunmasına rağmen neden bazı insanların saçı dökülmekte bazılarının ise hiç dökülmemektedir?
Bu sorunun yanıtı son yıllarda özellikle saç cerrahisinde yapılan gözlemlere dayanan bir kaç teori ile açıklanabilir.

  • Saç gelişiminin doğumdan önce belirlendiği bilinmektedir. Saç kaybının nedeni, saç foliküllerinin DHT’ye karşı geliştirdikleri kalıtsal duyarlılıktır.
  • Dihidrotestosteronun (DHT) testosterona oranı ne kadar fazla olursa saç dökülme süreci o kadar hızlı gelişir. Bundan da anlaşıldığı gibi erkek tipi saç dökülmesi kişinin erkeklik hormonu miktarı ile değil DHT’nin ne düzeyde üretildiği ile alakalıdır.
  • Erkek tipi sac dökülmesi yaşayan hastaların saçlı derisindeki androjen reseptörlerinin sayısı normal değerin üzerindedir.