dudak-dolguDolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazende yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Bu problem ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilmektedir.

Operatif yöntemlerde dudağa bir başka alandan alınan yağ enjekte edilmektedir. Ancak bu yöntemin kalıcılığının az olması, tekrarlanma gerekliliği, bizi dudak dolgunlaştırma konusunda uygulaması çok daha kolay olan estetik dolgu maddelerine yöneltmiştir. Özellikle dudağın kırmızı ve beyaz çizgisi içerine yapılacak enjeksiyonlarla dudak konturları belirgin hale getirilebilir.

Yine dudak mukozası ve philtrum içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudağın estetik görünümünde düzelme sağlanır. Sıklıkla hyalüronik asit içeren preparatlar kullanılmaktadır. Dudak dolgunlaştırmak için uzun etkili, ömür boyu kalıcı dudak dolgu uygulamalarından kaçınmak gerekmektedir. Bu uygulamalar dudak bölgesinin yapısını bozamakta vede sertlik, fibrom, topaklanma oluşturmaktadır. Bu yüzden dudakta herzaman geçici dolgu uygulaması yapılmalıdır. Eğer hasta kalıcı bir uygulama istiyorsa bu dolguyla değil permalip adı verilen kalıcı dudak silikonu uygulamasıyla sağlanabilmektedir.

Dudak bölgesinin hareketli bir bölge olması bu alanı biraz daha dezavantajlı kılar. Bu yüzden bir çok firma stabilizasyonunu artırarak lip, kiss gibi özel formlar çıkartmışlardır. Ben mutlaka dudak için özel olarak üretilen dolgular tercih etmekteyim, bu sayede hastalar gerçekten 6-7 ay kadar dolgun dudaklara sahip olabilmektedirler. Bunlar Teosyal kiss, restylane lip volum, juvederm volift gibi dudak dolgunlaştırıcı estetik dolgu maddeleridir.

Yine son zamanlarda Juvederm Volbella ve Juvederm Volift isimli dudak dolgusu geliştirilmiştir. Juvederm Volift dudak dolgusu ve dudak dolgunlaştırmada kullanılırken, Juvederm Volbella dudak konturu oluşturmada, buna ilave ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Bu dolgu Vycross teknolojisi denilen daha efektif çapraz bağlara sahip ancak daha düşük molekül ağırlıklı hyaluranik asit ihtiva eder. Yine içerdiği lokal anestezi sayesinde çok az oranda şişlik, ödem yapmaktadır. Son dönemlerde içeriğinde lokal anestezi ihtiva eden dudak dolguları kullanılmaktadır, bu sayede hastada ağrı, şişlik gibi şikayetler minimale inmektedir.

Dudak dolgusu uygulaması yaklaşık 15 dakika süren bir uygulamadır, dudak dolgu uygulaması sonrasında hastanın bir miktar soğuk ya da buz uygulaması konforunu arttıracaktır.

Dudak dolgunlaştırmada çok fazla tercih edilmeyen bir başka teknik ise ameliyatla, dudağın mukoza kısmının öne doğru kaydırılması işlemidir. Günümüzde dolguların başarısından sonra pratikteki yerini kaybetmiştir.

Dudak Dolgunlaştırma İşleminde En Çok Merak Edilenler

Acaba Çok mu Abartılı Olur ?

Dudak dolgunlaştırma yapılırken en önemli konu doğal olmasına özen göstermektir. Bu yüzden çok fazlaya kaçmadan, kontrollü, tüpün tamamını üst dudağa vermeden, dudağın neye ihtiyacı olduğunu bilerek uygulama yapmak doğal bir sonuç yaratacaktır.

Dudağın Neresi Dolgunlaşmalı ?

Özellikle üst dudakta kırmızı ile beyaz çizgi arası, dudağın kırmızı kısmı, dudak ortası alan belirginleştirilmektedir. Yine dudakların yapısına ve ihtiyaca göre kişisel farklı uygulamalar yapılmaktadır.

Sadece Üst Dudaklara mı Uygulama Yapılabilir ?

Ben genelde hem üst hem de alt dudaklara uygulama yapmaktayım. Dolgu maddesinin büyük çoğunluğunu üst dudakta daha az kısmını ise alt dudakta kullanmaktayım.

Dudak Dolgunlaştırmak Ağrılı Bir İşlem midir ?

Uygulama sırasında gerek kremle gerekse de lokal anestezi yapılabilmektedir. Kullandığım dudak dolgusu kendi içeriğinde lokal anestezi ihtiva etmektedir. Bu yüzden hafif bir krem uygulaması ile hiç ağrı oluşturmadan dudak dolgusu uygulanabilmektedir.

Dolgu Uygulamasından Ne Kadar Bir Süre Sonra Normal Haline Kavuşur ?

Dudaklar çabuk şişen yapılardır. Ama günüzümüzdeki iyi dudak dolguları sayesinde eskisi kadar fazla şişlik olmamaktadır. Mutlaka uygulama sonrasında bir ödem olsada dudaklar 2 saat sonra daha kabul edilebilir bir hale gelmektedir. Ertesi gün normal hayatınıza devam edebilir, ruj sürebilirsiniz. 3 gün sonra çok daha iyi bir görünüme kavuşacak, 1 hafta sonra ise tamamen iyileşmiş hale gelecektir. Dudak dolgusu uygulamasından 1 ay sonra ise her zaman dudaklar daha güzel ve doğal hale gelmektedir.

Estetik Dudak Dolgusu Uygulaması Sonrasında Morarma Olur mu ?

Estetik dudak dolgusu uygulamasından sonra nadiren de olsa morluk oluşabilir. Dudağın tamamen kılcal damarlardan oluşması buna neden olmaktadır. Genelde 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Dudak Dolgusu Fiyatları Neye Göre Değişir ?

Dudak dolgusu fiyatları, öncelikle dolgunun çeşidine, kalitesine, markasına göre değişebilir. Dudak dolgunlaştırmak amacıyla kullanılacak dolgunun adedi fiyata etki eder. Genellikle tek bir dolgu üst dudağa ve alt dudağa yeterli olurken bazen hastanın tercihi ve arzusu sebebiyle birden fazla dolgu kullanılmaktadır. Buda dudak dolgusu ücretini etkileyen faktördür. En sağlıklı fiyat bilgisi için muayene olabilir, yandaki menuden mail gönderebilirsiniz.

Permalip Kalıcı Dudak Silikon İmplantı

Permalip bir kalıcı dudak dolgusu uygulaması değil kalıcı dudak dolgunlaştırma işlemidir. Permalip dudağa benzer jelibon kıvamında, hiçbir şekilde akışkan olmayan, patlamayan, sızmayan bir dudak silikonudur. Hem alt hem de üst dudağa 30 dakikalık lokal anestezi altında bir uygulamayla yerleştirilmektedir. Permalip ömür boyu kalıcı dudak büyütme işlemidir. Permalip hakkında daha detaylı bilgiye yandaki menüden Permalip linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dolgun Dudakların Küçültülmesi

Dudak dolgunlaştırmanın tersi bir durum olan dudak küçültülme işlemi, dudakları çok kalın, dolgun olan ve bundan rahatsız olan hastalar için yapılan bir ameliyatdır. Lokal anestezi altında yapılan bu ameliyatda dudağın mukoza kısmından doku çıkartılır ve yara dudakları uç uca getirilir. Mukoza çok iyi iyileştiğinden herhangi bir iz kalmaz. Dudakta 1 hafta süren bir şişlik olacaktır. Ancak normal hayatınıza devam edebilirsiniz.