Doğal Saç Çizgisi

Kişiye özel saç çizgisi, Alnın saçlı alanla birleştiği saç sınırına Saç Çizgisi diyoruz. Saç çizgisi belirlenirken kişinin yaşı, yüzdek
i ilgili sınırlarla uyum içinde olmalıdır. Kişinin yüz tipine uygun doğal saç çizgisi kişinin kendisi ile belirlenir. Kişi belirlenen çizgiyi ömür boyu kullanacağı için önem taşımaktadır.Tecrübe ve bilgi gerektiren operasyonlardan biri de saç ekimi operasyonlarıdır. Çünkü geri dönüşümü ve telafisi mümkün olmayan operasyonlardır.

Bu operasyonda en çok dikkat edilmesi gereken ön saç çizgisinin natürelliği ve saçın sıklık oranıdır. Gerçi saç ekimi operasyonlarının her aşaması önemlidir. Fakat ön saç çizgisi hayati önem taşır. Bu operasyonu gerçekleştirecek saç ekimi uzmanının marifeti ve tecrübesi çok çok önemlidir. Tıpkı bir sanatkâr gibi ön görüşlü ve becerikli olması gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki bu işin eğitimini almış bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Operasyondan önce saçın operasyon sonucunda alacağı şeklin planlanması çok önelidir. Büyük bir titizlikle kişinin kendi saç eğilimine göre tasarlanmalı kişiye uygun sosyal yaşantısı da göz ardı edilmeden, pek çok etkeni düşünerek planlanmalıdır.

Saç ekimi operasyonu öncesi göz önünde bulundurulması gereken etkenler nelerdir?

Hastanın saç ekimi kişinin yaşına göre düzenlemelidir.
Saç açıklığı
Greft alınacak yerlerdeki donör bölgede ki saç sayısı,
Hastanın kafa yapısı şekli ve ebadı,
Saç ekimi yaptıran bireyin kafasında tasarladığı saç modeli,
Saç dökülme süreci devam ediyor mu yoksa durmuş mu değerlendirilmelidir, bakılmalıdır.

Sadece ön bölgede saç açıklığı olanlarda, ön saç çizgisi dediğimiz çizginin hemen arkasında 2 santim kadar sık bir alan bulunur. Bu alanda saç telleri oldukça sıktır. Burada bir kökte 2 ya da 3 kök (greftler) vardır. Ön saç çizgisi ve hemen gerisindeki ilk birkaç santimetre boyunca oldukça sık ve genellikle bir, iki saç teli içeren kökler (greftler) kullanılmaktadır. Öncelikle tekDogal Sac cizgisi01li saç kökleri ekilmelidir.

Ön saç çizgisi nasıl oluşturulur?

Ön saç çizgisini oluşturmak için birçok yöntem vardır. Bunlardan en çok tercih edileni ise ölçülerek belirlenendir. Saç ekiminde ideal bir ölçüm olamadığı için belli bir şablon oluşturulamamakta oluşturulsa bile başarılı olmamaktadır. Çünkü anatomik olarak her kişinin kafa iskeleti farklı, olduğu için değişkenlik oluşturmakta bu açıdan en sağlıklısı ölçüm metodunu kullanmaktır.
Her kişinin anatomik yapısı birbirinden farklı olduğu için ve daha önce bahsettiğimiz değişkenlerden dolayı her kişiye uygulanabilecek ideal bir ölçüm yoktur. Bu nedenle her kişi kendi özel kriterleri çerçevesinde ele alınarak en ideal ve doğal sonuca ulaştıracak yöntemler uygulanmalı bunun içinde kişiye özel planlama yapılmalıdır.

Ölçüm nasıl yapılır?

Ölçüme başlama alanı: her 2 kaş arasından başlanır. Kafamızın saçlı kısmının başlangıcında deri sınırına doğru ölçülen 7 cm’lik bir alan ile orta çizgi, saç çizgisinin başlangıcı olarak öngörülmektedir. Saçı çok dökülmüş kişilerde ve yaşı ilerlemiş kişilerde ölçümü daha da yukarı çekmek gerekmektedir. Mevcut saçı 7 cm den daha az olanlar içinse daha önceki referanslara göre hareket edilmektedir. Alın bölgesinin yukarı kısımlarından işaretlenerek kafa yapısı da gözetilerek çok sivri olmadan hafif bir V gibi ya da biraz daha oval bir ön saç çizgisi oluşturulur.

Temporal recess, yani şakak bölgesinden olan erkek tipi saç çizgisi denilen ön saç çizgisi en ideal saç çizgisidir. Ergenlik yaşını bitirmiş gelişimini tamamlamış saç dökülme problemi olmayan bütün erkeklerde bu girinti bulunmaktadır. Kadınlarda ise golf boşluğu yoktur. ön saç çizgisi düz devam etmektedir.

Bayanların ki daha oval ve yuvarlak bazen de düz olur. Şakakta da girinti olmamaktadır.

Şakak bölgesinde saçlar nasıl olur?Dogal Sac cizgisi

Ön saç çizgisinde saçlar birbiriyle orantılı, sıralı değildir daha çok karışık ve orantısızdır. Karışık fakat düzenli bir görüntü oluşur. Normal bir görüntüye ters olarak bir hudut çizilmiş gibi veya düzenli bir sıklıkta dizilmiş domino taşı gibi bir ön saç çizgisi hiç de hoş durmamaktadır. Aksine çıkıntılar ve girintilerden oluşan az biraz asimetrik olan fakat yoğun ve tekli grefterden oluşan bir ön saç çizgisi çok daha iyi duracaktır. Tamamen naturel olmasa da doğala yakın bir görüntü elde edilmektedir. Ekilen saçların ön saç çizgisindeki girintiler ve çıkıntılar kişinin kendi doğal ön saç çizgisine çok benzemeli ve aynı yönde olmalıdır. Mikro motorla tek tek alınan birli saç kökleri ön bölgede en doğal görüntüyü sağlayan bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.