Çene EstetiğiÇene, yüzümüzde estetik görünümün temel öğelerinden biridir. Elmacık kemikleri ile bir bütün olan olan çene yapısı alımlı bir yüzün olmazsa olmazı.  Çene estetiği yüzdeki altın oran için önemli rol oynamaktadır. Çene ucunda eksiklik yada fazlalık olması durumunda çene estetiği operasyonu uygulanır. Çene estetiği için çeşitli teknikler mevcuttur. Bu tekniklerden en fazla kullanılanlar ise şöyle sıralanabilir.

Ameliyatsız Çene Estetiği

Çene bölgesindeki eksiklik çok aşırı değilse bu eksiklik dolgu malzemeleri ile doldurulabilir. Cerrahi işlem gerektirmeden uygulandığı için hasta için avantajlı bir yöntemdir. Ancak dolgulu yöntemin kalıcılığı sınırlıdır. Hafif ya da orta düzeyde çene ucu ve elmacık kemikleri eksikliklerinde uygulanan bir diğer yöntem ise kişinin kendi kök hücresinden elde edilen zengin yağ transplantasyonudur. Bu yöntem için lokal anestezi uygulanır. Bu işlem yaklaşık 30 dakika ile 45 dakika arası sürer. 1 hafta ile on gün içerisinde bandajlar çıkarılır. Bu yağlar enjekte edildikleri bölge ile bütünleştikleri için başlangıçta kızarıklık ya da morluk oluşturabilirler.

İleri Düzey Çene Estetiği Uygulamaları

İleri düzeydeki çene ucu problemlerinde ise diş oturumlarında herhangi bir sorun yoksa problem protez kullanılarak ortadan kaldırılır. Çene estetiği işlemi öncesi muayene sonucu eksiklik miktarına göre protez boyutlarına karar verilir. Bu amaçla medpor (Polipropiletilen) ve silikon implantlar protez olarak kullanılmaktadır. Çene ameliyatıestetiğinde genellikle genel anestezi altında ağız içinden yapılan 3-4cm lik kesiden girilerek protez yerleştirilir.

Bu yöntemler dışında çene estetiğinde uzun çene yapıları için çene törpüleme, kısa çene yapıları için ise çene uzatma operasyonları gerçekleştirilir. Her ikisi de cerrahi müdahale olup çene ameliyatı kategorisinde yer alır. Çene bölgesine yapılan uygulamalar genellikle estetik açıdan tercih edildiği için diğer estetik operasyonlar ile de kombine edilerek uygulanabilir.

Çene Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Çene estetiğinde en fazla tercih edilen çene törpüleme ameliyatıdır. Gereğinden fazla uzun yada geniş, yüz asimetrisini ve oranını olumsuz yönde etkileyen çene yapılarına çene törpüleme ameliyatı (mini çene küçültme ameliyatı) uygulanmaktadır. Çene törpüleme genel anestezi ile uygulanır. Ağız içine açılan bir kesi sayesinde gerçekleştirilir. Her ne kadar pratik bir uygulama olsa da ameliyathane ortamında yapılması şarttır. Ameliyat sonrası bir süre yeme içmeye dikkat edilir ve en az bir ay kontrol altında tutulur.

Çene ucu ameliyatları ise daha farklıdır. Çene geriye doğru çökük ise dolgu malzemeleri ile doldurulur. Kısa ise öne doğru uzatılabilir.Bunun için özel vidalar kullanılır.

Çene ameliyatlarında hangi tekniğin yada işlemin yapılacağı kişinin çene durumuna göre değişiklik gösterir. Bu sebeple öncelikle detaylı bir muayene sonrasında planlama yapılır.

Çene cerrahisi yani ortognatik cerrahi alt ve üst çenede yer alan dişlerin birbiri ile uyumu ile de ilgilidir. bu sebeple sadece estetik operasyon değildir. Aynı zamanda sağlık açısından da tercih edilen bir operasyondur.

Çene Estetiği Ameliyatlarında Süreç nasıldır?

Çene ameliyatları eğer tek bir çeneye uygulama yapılacaksa ortalama 1,5 – 2 saat sürer ancak iki çeneye de müdahale yapılacaksa süre daha da uzayabilir. Operasyonlar genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonra hasta 2 gün hastane ortamında takip edilir. Bu süreçte hasta 2-3 gün sıvı gıda ile beslenir. Sonrasında katı gıdalara yavaş yavaş başlanabilir. Tek çene için uygulama yapılmışsa hasta bir hafta sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. İki çeneye yapılmışsa bu süre iki haftayı bulmaktadır. Belirli sürelerde kontrol amaçlı muayene olunması gerekmektedir.