burun-estetigiBurunun fonksiyonlarını bozmadan burunu istenilen şekle getirmek için gerçekleştirilen operasyona denilmektedir. Burun estetiği, tıp alanında plastik cerrahi içerisinde en önemli ameliyattır. Bunun nedenleri ise burunun yüzde en önemli nokta olması ve sağlık açısından büyük önem taşımasıdır.

Burun ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken hususlar kemik, kıkırdak, deri yapısı, burun ve çene yapısı ile yapılacak operasyonla tasarlanan yeni yüz şeklidir.

Burun estetiği kişiye özgü planlama gerektirir. Tüm hokka burunlara güzel burunlar demek zordur. Küçük bir burun iri bir yüzde güzel durmayabilir. Yüzüne göre kaba duran bir burunda yeteri kadar küçültülmedikçe arzu edilen sonuca ulaşılmamış olur. Kısacası güzel burun aslında doğal burun demektir. Burun yüzün harmonisinin içinde kaybolmalıdır. Dikkatleri üzerinde toplayan bir burun ile istenilen sonuca ulaşılmamış demektir. Bu sebeple hastalar için yapılacaklar her hastaya özel planlanır. Burun anatomik açıdan 2 farklı bölgeye ayrılabilir. İlk kısım burun ucu yani kıkırdak kısımdır ikinci kısım ise burun sırtı denilen kemik olan kısımdır. Bazı hastalarda sorun sadece kıkırdak iken diğerlerinde ise kemik olan kısımdır. Kıkırdak ile ilgili sorunlar için burun ucu estetiği yapılarak doğal bir görünüm elde edilebilirken kemik yapıda arzu edilen değişilikler için ise rinoplasti yapılarak daha naturel bir görüntü elde edilebilir. Burun birçok farklı tipte olabilir. Sarkık burun, Kemerli burun, basık burun (boksör burnu), Bülloz burun(burun ucu geniş), Eğri burun ve Geniş tabanlı burun olabilir. Hepsinde yapılacak tedavi burun tipine göre değişir. Örneğin sadece burun sarkıklığı olan bir hastada ameliyatsız burun estetiği tekniği başarı ile uygulanabilir. Burun ameliyatı ile burnun şekli değiştirilebildiği gibi burun eti olarak bildiğimiz nefes almamızı güçleştiren kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilmektedir. Burun ameliyatı esnasında nefes alma sorunu düzeltilirken burundaki eğrilikler de aynı anda ortadan kaldırılabilmektedir.

Burun ameliyatı için bayanlarda yaş sınırı 17 iken erkeklerde ise 18 olmaktadır. Burada önemli olan nokta kişinin vücut gelişimini tamamlamış olmasıdır. Ayrıca bu ameliyat tamamen kişinin kendi kararına bağlıdır.

Rinoplasti de 2 teknik vardır.

Dünya literatürün de her iki teknikte kabul görmüş avantaj ve dezavantajları sıralanmıştır. Pratikte cerrahın bir tekniğe yatkınlığının olması doğaldır ancak yapılacak cerrahi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilir.

Burun ameliyatı öncesi anestezi uzmanı tarafından yapılmış kan tahlilleri ile değerlendirme yapılır. Hastanın varsa kullandığı ilaçlar bu muayenede değerlendirilir. Bitkisel çaylar ameliyattan 2 gün öncesine kadar içilebilir daha sonrasında kesilir. Üst solunum yolunu ilgilendiren grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda genel anestezi uygulanamayacağı için ameliyat ertelenip uygun tedavi verilir. Kadın hastaların adet döneminde olmaları ameliyat olmalarına engel değildir. Ameliyattan bir gün önce hastalara banyo yapmaları önerilir. Gece 12 den sonra hem yiyecek hem de içecek alınmadan (su bile içilmeden) tam aç olunacak şekilde ameliyatın planlandığı hastaneye gidilir.

Burun estetiği sonrasında genel anesteziden dolayı hafif mide bulantısı görülebilir. Yüzde oluşabilecek morluklar ve şişlikler 7 güne kadar iyileşir. Konulacak tamponun çeşidine göre ortalama 3 günde tampon çekilir. Buruna uygulanan atel de 7 günde çıkarılır. Tamamen iyileşme için birkaç aya ihtiyaç vardır. Bu dönemde burun dış etkenlerden gelen darbe çarpma düşme gibi travmalardan korunmalıdır.